Skip to main content

Pojištění domácích mazlíčků od Directu pomáhá řešit nečekané situace, kdy váš pes nebo kočka onemocní nebo se zraní. Když se ale něco stane a dojde na samotné uplatnění pojistky, je dobré rozumět jednomu důležitému pojmu – spoluúčasti. Co to vlastně je a jak přesně funguje? Ukážeme si to na konkrétních příbězích majitelů a jejich mazlíčků.

 Co že to ta spoluúčast vlastně je?

Ve světě pojištění je spoluúčast částka, kterou si při každé pojistné události platíte sami ze svého. Může být daná pevně, procentuálně (např. 10 % z celkové částky, kterou si veterinář napočítá), nebo to může být kombinace obojího.

Podstatné je, že výši spoluúčasti najdete vždy hezky černé na bílém ve své pojistné smlouvě.

V pojištění mazlíčků od Directu je spoluúčast vždy jen 10 %, minimálně 1 000 Kč. To znamená, že Direct za vás zaplatí až 90 % nákladů na ošetření vašeho psa či kočky.

Nejlepší bude, když si to ukážeme na příkladech ze života.

Příklad 1: Arnold a čokoláda 🍫

Arnold je dvouletý labrador, který věří, že co je na stole, je jeho. Takže když si bez zeptání nabídl 200gramovou čokoládu, bylo jeho majitelce jasné, že se jede na veterinu.

Léčba stála 8 000 Kč. Ve smlouvě má Arnold (respektive jeho majitelka) spoluúčast 10 %, minimálně však 1 000 Kč.

Jak to dopadlo? Majitelka zaplatila 1 000 Kč (protože 10 % z 8 000 Kč je jen 800 Kč, ale minimální spoluúčast je 1 000 Kč) a zbytek – tedy 7 000 Kč – doplatil Direct.

Příklad 2: Micka a její rvačka 🐱

Kočka Micka se vrátila domů z noční výpravy a bylo jasné, že dostala na budku jak už dlouho ne. Její majitel ji vzal na veterinu a výsledkem bylo ošetření ran, které stálo 800 Kč.

Majitel měl ve smlouvě s Direct pojišťovnou minimální spoluúčast 1 000 Kč.

Jak to dopadlo? Pojišťovna nezaplatila nic. Náklady na léčbu byly totiž nižší než sjednaná spoluúčast, takže celou částku zaplatil majitel.

Příklad 3: Azor a dvě diagnózy 🐶

Azor, německý ovčák, si zlomil packu a zároveň měl zažívací potíže. Oba problémy se řešily při jedné návštěvě veterináře. Léčba zlomené packy stála 25 000 Kč, léčba zažívacích potíží 4 000 Kč. Ve smlouvě byla opět spoluúčastí 10 %, minimálně však 1 000 Kč.

Jak to dopadlo:
Protože se jednalo o dvě různé diagnózy, šlo o dvě samostatné pojistné události.
Majitelka Azora tak zaplatila:
– 2 500 Kč za zlomenou packu (= 10 % z 25 000 Kč)
– 1 000 Kč za zažívací potíže (= minimální spoluúčast)

Pojišťovna zaplatila zbytek, tedy 25 500 Kč.

Příklad 4: Bublina a její seriálová léčba 🦮

Bublina je francouzský buldoček a bohužel taky chronický pojídač ponožek. A tak jednoho dne s chutí posnídala fusku a už se jelo. Na veterinu. Vyvolání zvracení stálo 5 000 Kč. V průběhu dvou týdnů následovaly dvě kontroly: první za 5 000 Kč, druhá za 2 000 Kč. Ve smlouvě byla spoluúčast 10 %, minimálně 1 000 Kč.

Jak to dopadlo? Všechny návštěvy spadaly do 90 dní a šlo o stejný problém → jednalo se tedy o jednu pojistnou událost.

  • Celkové náklady: 12 000 Kč
  • Spoluúčast: 10 % = 1 200 Kč

Bublinin páníček zaplatil 1 000 Kč při první návštěvě. Při třetí už doplácel jen 200 Kč = rozdíl do celkové výše spoluúčasti. Pojišťovna zaplatila 10 800 Kč.

Jak funguje spoluúčast v ordinaci?

Tohle je důležité vědět: majitel pojištěného mazlíčka musí u veterináře zaplatit celou částku. A teprve pak vše vyřídit s pojišťovnou, která mu náklady podle pravidel pojistné smlouvy proplatí. Pracujeme na tom, aby to co nejdříve bylo jinak – tedy aby šlo na veterině zaplatit jen spoluúčast a zbytek už si s Directem vyřídí veterinář. Zatím je třeba ale dělat to klasicky a po staru – tedy že vyplacení škody řeší klient s pojišťovnou sám.

Takže – co si zapamatovat o spoluúčasti?

  • Spoluúčast je částka, kterou platíte vy – buď jako procento, nebo jako pevnou sumu.
  • Výši spoluúčasti najdete vždy ve své pojistné smlouvě.
  • Každý problém (nebo diagnóza) je nová pojistná událost – a tedy i nová spoluúčast.
  • Když je léčba levnější než vaše spoluúčast, vše platíte sami.
  • Když řešíte jeden problém víckrát během 90 dnů, počítá se jen jedna spoluúčast.

Přečtěte si také:

Vlkodlak v garsonce? Jak nešlápnout vedle při výběru psa

Direct pojištění mazlíčků: to nejlepší pro čtyřnohé členy rodiny

Dirofilarióza: Neviditelný nepřítel našich psů a někdy i nás


Autorka Alena Kastnerová:

Jsem copywriterka s více než dvacetiletou praxí. Tu teď uplatňuji ve svém psaní o pojištění: informace získané od svých kolegů-odborníků překládám do lidštiny, aby jim každý, kdo se o pojištění potřebuje něco dozvědět, dobře rozuměl. Jednoduchost a srozumitelnost je to, co se snažím pojišťováckým textům přinést. A nadto se je snažím čtenářům překládat tak, aby i oni viděli v pojištění to, co já: zajímavý a sexy obor. 😊

Komentář k článku