Skip to main content

Každý páníček se někdy setká s tím, že jeho pes zvrací. Někdy jde jen o drobnou nevolnost, jindy může být zvracení u psa známkou vážnějšího problému. Jak poznat, jestli je čas na veterináře? A co dělat, když pes zvrací opakovaně?

Proč psi zvrací?

Důvodů, proč pes zvrací, je mnoho. Mezi nejčastější patří:

  • Přejedení nebo příliš rychlé hltání jídla
  • Požití něčeho nevhodného (zkažené jídlo, tráva, odpadky)
  • Infekce nebo otrava
  • Stres nebo nervozita
  • Problémy s trávením, například zánět žaludku

Pokud pes zvrací nestrávené jídlo, může to znamenat, že jeho žaludek nestihl potravu zpracovat. Občasné vyzvracení potravy není hned důvodem k panice, ale pokud se to opakuje často, měli byste se poradit s veterinářem.

Co znamená barva zvratků?

Barva a konzistence zvratků může pomoci odhalit příčinu problému.

  • Pes zvrací žlutou vodu nebo pěnu – pravděpodobně má prázdný žaludek a dochází tak k podráždění sliznice. To se děje například při delším hladovění nebo při podráždění trávicího traktu. Znamená to tedy, že pes zvrací žaludeční šťávy nebo žluč. Když pes zvrací žlutě jednou za čas, není nutné hned panikařit. Častější opakování už ale může signalizovat problém, například gastritidu, reflux nebo potíže s játry. Pokud se stav nezlepší po úpravě stravy a pravidelnějším krmení, je dobré se poradit s veterinářem.
  • Pes zvrací hleny – to může naznačovat podráždění žaludku nebo střevní infekci.

Pokud si ve zvratcích všimnete krve, tmavých částic nebo cizích těles typu hračky, plast, dřevo, vyhledejte okamžitě veterináře.

Jak zastavit zvracení u psa?

Když vidíte, že pes nežere a zvrací, je dobré sledovat jeho stav a případně mu pomoct.

  1. Nechte psa pár hodin bez jídla a BEZ VODY. Tvrzení, že je třeba mu zajistit dostatek vody, je MÝTUS. Pokud se totiž zvracející zvíře napije, bude znovu zvracet, a tak to bude pořád dokola. Napije se a vyzvrací to, protože mu voda zatíží žaludek. A tímto způsobem se pes dehydratuje víc, než kdyby vůbec nepil.
  2. Omezte fyzickou aktivitu, dokud se jeho žaludek neuklidní.
  3. Pokud se situace nezlepší, jděte na veterinu.
  4. Pokud se odstavením od jídla a vody stav psíka zlepší, dejme tomu, že cca aspoň 3 hodiny nezvracel, zkuste mu dát malé množství lehké stravy.

Pokud pes zvrací opakovaně a je apatický, je nutné navštívit veterináře.

Jak vyvolat zvracení u psa?

Někdy může být situace opačná a vy musíte přistoupit k vyvolání zvracení. U psa mohou takové situace nastat, když například sní něco jedovatého nebo zhltne cizí těleso, třeba ponožku. Pokud chcete vyvolat zvracení u psa, nikdy nepoužívejte domácí metody jako sůl nebo ocet – mohou být velmi nebezpečné.

Raději zavolejte veterináři. Ten má bezpečné postupy, jak donutit psa zvracet.

Kdy vyhledat veterináře?

  • Pes zvrací často a nic v žaludku neudrží.
  • Pes nežere a zvrací. Pokud se nejedná o jednorázové zvracení např. po požití trávy, nečekejte a jeďte na veterinu.
  • Zvracení doprovází průjem, horečka nebo slabost,
  • Zvracení nebo nutkání na zvracení bez zvracení, změna tvaru břicha (tvrdé, nafouknuté), zvláště u velkých plemen po jídle = podezření na torzi žaludku.  Okamžitě k veterináři.
  • Když pes zvrací a vy máte podezření na otravu, protože víte, že pes snědl něco nebezpečného.

Vše začíná u vaší pozorností k chování vašeho psa. Někdy si stačí třeba všimnout, že natahuje na zvracení pravidelně po snězení trávy nebo velkých soust jídla. Sledujte ho a pokud máte pochybnosti, neváhejte jednat. Rychlá reakce může být klíčem k jeho uzdravení.

A pokud si nejste jistí, co dělat, vždy je lepší poradit se s veterinářem. Můžete se zeptat třeba i online, prostřednictvím aplikace U veterináře. Mimo jiné v ní máte k dispozici 24/7 zvířecí poradnu, kde vám na vaše dotazy odpoví přímo veterinář. A pokud si sjednáte Direct pojištění mazlíčků, konkrétně balíček Standard nebo Premium, získáte zdarma i voucher právě k této aplikaci, abyste si ji mohli v klidu vyzkoušet.

Nezapomeňte na pojištění svého psa 

Ne vždy se dá zdravotním problémům předejít a veterinární péče může být finančně náročná. Pokud chcete mít jistotu, že svému chlupatému parťákovi zajistíte tu nejlepší péči bez starostí o vysoké účty, zvažte pojištění mazlíčků od Directu. Pokryje náklady na léčbu v případě úrazů i nemocí a pomůže vám soustředit se na to nejdůležitější – zdraví a pohodu vašeho psa.


Přečtěte si také:

Kdy (ne)kastrovat psa či kočku?

Jak poznat otravu u psa

Průjem u psa – příčiny, léčba a prevence


Autor Michal Kárný:

Mám rád texty, které jsou jednoduché, přehledné, odpovídají na všechny otázky a dobře se čtou. Pojišťovnictví není jednoduchý obor. V Directu se proto už od roku 2019 snažím o to, aby lidé, kteří mají zájem, díky mým textům rozuměli tomu, co mají pojištěné a kdy jim pojistka pomůže. Pomáhá mi v tom i novinářská praxe z Brněnského deníku Rovnost, kde jsem začínal jako redaktor, pokračoval jako editor a svoje mediální působení ukončoval jako šéfredaktor.

Komentář k článku