Jen tak na okraj: většina koček nesnáší přesuny mimo místo, kde žijí. Ale pokud už s nimi musíte cestovat, je dobré se na to připravit.
Jak připravit kočku na cestu?
Než se vydáte vstříc cestování s kočkou, zkuste zjistit, jak zrovna vaše kočka na cestování reaguje. Některé jsou rozené cestovatelky, jiné si sotva zvyknou na přesun z gauče na postel. Co pomůže?
- Zvykejte ji na přepravku – nechte kočku v přepravce odpočívat i doma, dejte dovnitř pelíšek a pamlsky.
- Krátké testovací jízdy – než vyrazíte na delší trasu, zkuste krátké výlety autem.
- Klidné prostředí – během cesty kočku nerušte, nechte ji v klidu sledovat okolí nebo si zdřímnout.
Jak na cestování s kočkou autem?
Bezpečí je nejdůležitější, a proto je přepravka v autě absolutní nutnost. Měla by být dostatečně prostorná, stabilní a s možností větrání.
Důležité tipy na cesty autem:
- Umístěte přepravku tak, aby byla pevně zajištěná.
- Nepouštějte kočku volně do interiéru auta – mohla by se leknout a zpanikařit.
- Během zastávek neotvírejte dveře auta dříve, než máte kočku zajištěnou.
- Horko je nepřítel – nikdy nenechávejte mazlíčka v rozpáleném autě!
Cestování s kočkou vlakem a jinou dopravou
Vlak, autobus nebo letadlo? Každý dopravce má svá pravidla. Obecně ale platí, že kočky musí být v přepravce a nesmí se volně pohybovat. Menší výhodou oproti psům je to, že za ně často neplatíte extra jízdné.
- Vlakem: Přepravka na klíně nebo pod sedadlem.
- Autobusem: Dopravce může mít specifické podmínky, ale přepravka je opět nutností.
- Letadlem: Kočky do určité hmotnosti mohou cestovat v kabině, vždy ale v přepravce a u většiny leteckých společností se přepravka musí vejít pod sedadlo. A některé společnosti jinde než v zavazadlovém prostoru přepravu kočičky neumožňují.
Cestování s kočkou do zahraničí
Evropská pravidla pro přepravu mazlíčků jsou poměrně jednotná. Nicméně i tak je třeba si předem nastudovat, co v které zemi vyžadují, a podle toho se zařídit.
- Cestovní pas pro zvíře – vystaví veterinář, který je pro tuto činnost pověřený Krajskou veterinární správou.
- Mikročip – povinný pro identifikaci.
- Platné očkování proti vzteklině, případně vyšetření krve na hladinu protilátek proti vzteklině (opět – záleží země od země).
- V některých zemích speciální veterinární potvrzení, případně ošetření např. antiparazitiky apod.
Pokud míříte dál než do EU, prověřte si specifická pravidla cílové země. Například Velká Británie, Irsko nebo Nový Zéland mají přísnější požadavky a často i karanténu.
Pojištění pro klidnou cestu
Jasně, většinou všechno proběhne hladce, ale když se něco zvrtne, je lepší být připraven. Přesně proto existuje pojištění mazlíčků od Directu. Kryje třeba nečekané veterinární výlohy, ať už jde o úraz nebo nemoc, a to doma i v zahraničí, takže se nemusíte stresovat.
Takže až příště budete balit kufry, nezapomeňte přibalit i dobré pojištění. Ať už vaše kočka vyráží na roadtrip po Česku, nebo se chystá objevovat svět, s trochou přípravy a jistotou v zádech si výlet můžete užít všichni.
Přečtěte si také:
Kdy (ne)kastrovat psa či kočku?
Nejčastější úrazy koček aneb Když devět životů nestačí
Jeden kocour + jedna kočka = miliony koťat aneb Proč kastrovat kočky
Autor Michal Kárný:
Mám rád texty, které jsou jednoduché, přehledné, odpovídají na všechny otázky a dobře se čtou. Pojišťovnictví není jednoduchý obor. V Directu se proto už od roku 2019 snažím o to, aby lidé, kteří mají zájem, díky mým textům rozuměli tomu, co mají pojištěné a kdy jim pojistka pomůže. Pomáhá mi v tom i novinářská praxe z Brněnského deníku Rovnost, kde jsem začínal jako redaktor, pokračoval jako editor a svoje mediální působení ukončoval jako šéfredaktor.