Skip to main content

Kočky jsou mistři v maskování bolesti. Často trvá dlouho, než si vůbec všimnete, že něco není v pořádku. Některé nemoci koček přitom mohou být vážné, a bohužel i smrtelné. V tomto článku se podíváme na kočičí nemoci, jejich příznaky a rizika, která mohou představovat i pro své páníčky.

Nejčastější nemoci u koček

Domácí i venkovní kočky mohou trpět různými zdravotními problémy. Zatímco nemoci venkovních koček často způsobují paraziti nebo zranění, nemoci koček domácích jsou mnohdy důsledkem nevhodné stravy, stresu či dědičných predispozic. Jaké jsou ty nejčastější?

Kožní nemoci koček

Kožní problémy u koček jsou poměrně časté. Mezi hlavní příčiny patří alergie, plísně, paraziti nebo bakteriální infekce. Pokud si všimnete nadměrného škrábání, zarudlé kůže nebo vypadávání srsti, vyhledejte raději veterináře. Může totiž jít o nemoci, které vyžadují odbornou léčbu.

Nemoci koček přenosné na člověka

Některé kočičí nemoci mohou představovat riziko i pro vás. Dobrou zprávou je, že jich není moc a nebezpečí se týká hlavně koček z ulice. U domácích, opečovávaných koček je riziko přenosu nemoci na člověka naprosto minimální. Pokud si ale vezmete kočičku z ulice, případně se vaše domácí kočka venku potkává s pouličními kamarádkami, mohli byste udělat zkušenost třeba s kožní plísní (dermatofytózou) způsobující svědivé vyrážky. Ale opět – riziko není velké. Dbejte na hygienu vašeho mazlíka, pravidelné veterinární prohlídky a vše by mělo být fajn.

Nemoc z kočičího škrábnutí (bartonellóza) je dalším problémem, se kterým byste se mohli velmi výjimečně potkat. Chorobu způsobuje bakterie Bartonella henselae, v České republice se ale příliš nevyskytuje, zato třeba v USA velmi. Nejčastější je u dětí od 5 do 9 let.

A v každém případě je třeba říct, že se kousance a škrábance od koček vždy špatně hojí, takže pozor. 😉

Fialové tlačítko s bílým nápisem "Sjednat pojištění"

Nemoci starých koček

S přibývajícím věkem kočky častěji trpí chronickými nemocemi, jako jsou selhání ledvin, artróza nebo cukrovka. Nemoci starých koček často přicházejí pozvolna, a proto je důležité sledovat změny v chování – mohou signalizovat nějaký problém. Například častější močení, úbytek na váze, nechuť k pohybu, uhýbání dotykům…

Smrtelné nemoci koček

Mezi nejzávažnější smrtelné nemoci koček patří virové infekce jako FIP (infekční peritonitida), FeLV (kočičí leukémie) a FIV (kočičí AIDS). Tyto choroby jsou nevyléčitelné a přenášejí se nejčastěji mezi kočkami navzájem, zejména při soubojích – nutno tedy říci, že se tyto problémy týkají hlavně venkovních kočiček.

Nemoci koček a jejich příznaky

Klíčovou roli v úspěšné léčbě hraje vždy včasná a správná diagnóza. Jak ale poznat, že je vaše kočka nemocná?

 Typické příznaky nemoci u koček:

  • Změna chování – apatie, skrývání se, agresivita,
  • ztráta chuti k jídlu nebo naopak nadměrná žravost,
  • hubnutí nebo přibývání na váze
  • průjmy, zvracení, zácpa
  • kašel, kýchání, výtoky z očí nebo nosu,
  • ztížené dýchání, únava (mohou značit nemoci srdce),
  • kulhání, potíže s pohybem,
  • neobvyklé močení nebo vyprazdňování (např. močení mimo kočičí WC),
  • nadměrné lízání některé části těla (např. při bolesti močového měchýře si kočky olizují břicho).

Nepodceňujte žádné příznaky, i kdyby se vám zdály jako nedůležité. Třeba zácpa u kočky může být projevem vážnějších potíží, jako je střevní neprůchodnost nebo dehydratace. Pokud kočka nemá stolici déle než dva dny, je nutné vyhledat veterináře.

💡TIP: Ušetřete za návštěvy veterináře a pořiďte své kočce pojištění mazlíčků od Directu

Jak pomoci nemocné kočce?

Pokud máte podezření, že vaše kočka není v pořádku, vždy je nejlepší konzultovat její stav s veterinářem. Rozhodně jí nikdy nepodávejte léky určené pro lidi. Léky na bolest pro kočky předepisuje výhradně veterinář, protože běžné lidské léky, jako je Ibuprofen nebo Paracetamol, jsou pro kočky toxické.

Prevence je nejlepší léčba

Jak tedy předcházet nemocem nebo je alespoň včas odhalit? Držte se následujících bodů:

  • Pravidelné veterinární prohlídky,
  • kvalitní a vyvážená strava,
  • pitný režim a minimalizace stresu,
  • očkování proti virovým nemocem,
  • odčervení a ochrana proti parazitům,
  • čisté prostředí a dostatek pohybu.

Pokud se o svou kočku dobře staráte, minimalizujete riziko mnoha nemocí a zajistíte jí dlouhý a spokojený život. A to je to nejdůležitější.


Přečtěte si také:

Jak se připravit na cestování s kočkou

Nejčastější úrazy koček aneb Když devět životů nestačí

Direct pojištění mazlíčků: to nejlepší pro čtyřnohé členy rodiny


Autor Michal Kárný:

Mám rád texty, které jsou jednoduché, přehledné, odpovídají na všechny otázky a dobře se čtou. Pojišťovnictví není jednoduchý obor. V Directu se proto už od roku 2019 snažím o to, aby lidé, kteří mají zájem, díky mým textům rozuměli tomu, co mají pojištěné a kdy jim pojistka pomůže. Pomáhá mi v tom i novinářská praxe z Brněnského deníku Rovnost, kde jsem začínal jako redaktor, pokračoval jako editor a svoje mediální působení ukončoval jako šéfredaktor.

Komentář k článku