Máte firemní auto a plánujete s ním vyrazit za hranice? Nebo jste si na dovolenou půjčili auto od rodičů či kamaráda? Ať už do cizích států cestujete jakýmkoliv autem, které není vaše, měli byste s sebou mít potvrzení, že ho můžete používat. Vyhnete se tak možným nepříjemnostem při policejní kontrole.
Policie by vás totiž mohla na hranicích nebo při běžné kontrole zadržet, aby si ověřila, jestli auto není kradené.
Dokument nechte potvrdit
Jak tedy má takové potvrzení pro cestu firemním nebo půjčeným autem vypadat?
- Písemný souhlas by měl být sepsaný v anglickém jazyce nebo jazyce státu, kam jedete.
- Měl by obsahovat údaje o majiteli, o vás a také o půjčeném autě.
Zákonem daný vzor neexistuje, ale můžete využít některý z formulářů, které jsou ke stažení na internetu:
Dokument doporučujeme také úředně potvrdit. Stačí zajít na pobočku Czech Pointu, kterou najdete například na poště.
Nezapomeňte na zelenou kartu
Kromě potvrzení, že můžete auto používat, nezapomeňte také na další dokumenty:
- malý techničák
- a zelenou kartu.
I když zelenou kartu v České republice nemusíte tisknout a stačí ji mít třeba jen v appce, do zahraničí si ji raději vezměte v papírové podobě.
A vytiskněte si nejen originál, ale také duplikát karty. Ten se vám bude hodit po případné nehodě, kdy ho po vás bude chtít odevzdat místní policie. Pokud byste měli s sebou jen originál, neměli byste pak dokument pro návrat domů.
Přečtěte si také
5 zajímavostí o zelené kartě, která už je teď bílá
Myslete i na pojištění
Do zahraničí se také hodí mít sjednané asistenční služby s dostatečnými limity, které vám pomohou po nehodě nebo když auto nepojede kvůli poruše.
Myslete také na havarijní pojištění, které zaplatí případné škody na půjčeném autě. Toto pojištění je přitom možné sjednat i krátkodobě jen na dobu, kdy budete auto využívat.
Můžete tak jezdit bez obav, že když se něco stane, budete muset škody platit z vlastní kapsy.
Autor Michal Kárný:
Mám rád texty, které jsou jednoduché, přehledné, odpovídají na všechny otázky a dobře se čtou. Pojišťovnictví není jednoduchý obor. V Directu se proto už od roku 2019 snažím o to, aby lidé, kteří mají zájem, díky mým textům rozuměli tomu, co mají pojištěné a kdy jim pojistka pomůže. Pomáhá mi v tom i novinářská praxe z Brněnského deníku Rovnost, kde jsem začínal jako redaktor, pokračoval jako editor a svoje mediální působení ukončoval jako šéfredaktor.