Cestování autem je jedna z nejpraktičtějších možností, jak vyrazit za hranice. Zároveň je ale i řada věcí, na které si musíte dát pozor – jako například složení povinné výbavy. Poradíme vám, co přibalit, ať už vyrážíte na tradiční dovolenou do Chorvatska, na pracovní cestu do Německa, nebo kamkoli jinam.
Pokud máte auto registrované v Česku, měli byste mít povinnou výbavu podle českých předpisů. V zahraničí ale české předpisy neplatí, takže vám česká výbava nemusí stačit. Některé země totiž mají přísnější požadavky, takže se při cestách do zahraničí budete muset dovybavit.
Jak je to u nás a jak u sousedů?
Povinná výbava je v sousedních státech velmi podobná té naší, která se skládá z:
- Autolékárničky,
- výstražného trojúhelníku,
- reflexní vesty pro řidiče,
- sady pro opravu pneumatiky nebo náhradního kola (to není povinné, pokud máte sjednanou nepřetržitou asistenční službu – například u Directu je automatickou součástí každého autopojištění).
Přestože je z velké části povinná výbava stejná pro většinu evropských zemí, vyplatí se vědět, jakou povinnou výbavu cílová země vyžaduje. Existují určité rozdíly, na které je dobré dát si pozor:
Slovensko
Povinná výbava na Slovensku je shodná s tou naší. Doporučené je mít hasicí přístroj, povinný je ale až pro vozidla nad 3,5 tuny.
Rakousko
Povinná výbava auta v Rakousku se té naší také podobá. Reflexní vestu musí mít v autě povinně řidič, ostatním je doporučená.
Polsko
Na povinnou výbavu v Polsku budete v kufru potřebovat o něco víc místa. Polsko totiž kromě toho, co je povinné u nás, vyžaduje také hasicí přístroj.
Německo
Povinná výbava auta v Německu je stejná jako u nás. Náhradní kolo nebo sada na opravu pneumatiky není vyžadovaná, i tak je ale doporučeno ji mít. Dejte si taky pozor na palubní kameru – ta v Německu není povolená.
Časté dovolenkové destinace
Většina povinné výbavy je v zemích, kam často míříme na dovolenou, stejná jako v Česku – vždy obsahuje reflexní vestu, trojúhelník a lékárničku. Specifické jsou tak opět jen detaily:
- Slovinsko: K povinné výbavě Slovinsko vyžaduje i náhradní žárovky (samozřejmě jen pokud nemáte LED světla).
- Maďarsko: Povinná výbava v Maďarsku je stejná jako u nás. Doporučuje se navíc hasicí přístroj, ale povinný není.
- Chorvatsko: V Chorvatsku povinnou výbavu musíte doplnit o druhý trojúhelník, pokud máte přívěs – jinak se oproti České republice neliší.
- Itálie: Povinná výbava v Itálii je dokonce benevolentnější než ta naše – lékárnička zde není povinná. (Rozhodně je ale dobré ji vždy mít s sebou.)
Co přihodit do kufru pro jistotu pokaždé?
Přestože by kontrola měla brát ohled na to, že jste z Česka, je dobré být připraveni. Problematické je, že některé prvky se neberou jako povinná výbava. Jsou totiž stanoveny k použití v určité situaci (například všichni v autě musí mít reflexní vestu při vystoupení z vozu na dálnici) – a na to už se tato tolerance nevztahuje.
K povinné výbavě tedy raději vždy při cestě do zahraničí přidejte:
- Vlečné lano nebo tyč,
- náhradní žárovky (pokud nemáte LED světla),
- reflexní vestu pro každého pasažéra,
- hasicí přístroj.
Vyhnete se tak případným nepříjemnostem, nebo dokonce pokutám, které by vám mohly cestu zbytečně prodražit.
Přečtěte si také:
Povinná výbava: Víte, co byste měli vozit v autě?
Nehoda na motorce? Direct pojišťovna nově zaplatí i výbavu motorkáře
Autor Michal Kárný:
Mám rád texty, které jsou jednoduché, přehledné, odpovídají na všechny otázky a dobře se čtou. Pojišťovnictví není jednoduchý obor. V Directu se proto už od roku 2019 snažím o to, aby lidé, kteří mají zájem, díky mým textům rozuměli tomu, co mají pojištěné a kdy jim pojistka pomůže. Pomáhá mi v tom i novinářská praxe z Brněnského deníku Rovnost, kde jsem začínal jako redaktor, pokračoval jako editor a svoje mediální působení ukončoval jako šéfredaktor.