Počet najetých kilometrů má zásadní vliv na cenu i celkový technický stav každého auta – a obchodníci to vědí. Praktiky jako stáčení tachometru jsou nezákonné, ale bohužel stále běžné. Jak zjistit skutečně najeté kilometry? To nebude jednoduché. Poradíme vám ale, na co se zaměřit, abyste nenaletěli podvodníkům.
Co je stáčení tachometru a jak ho poznat?
Stáčení kilometrů znamená úmyslné snížení hodnoty na tachometru, aby auto působilo méně opotřebené. Pokud máte pochybnosti o počtu najetých kilometrů, existuje několik možností, jak to zjistit.
Nejdřív se zaměřte na celkový stav auta:
- Prohlédněte interiér, kde vám mohou napovědět opotřebované detaily, jako je volant, pedály nebo řadicí páka.
- Podívejte se i na exteriér a hledejte odlišný odstín laku nebo vyměněné díly. To může naznačit, že auto mělo nějakou opravu.
Když kupujete auto ze zahraničí, vždy se ptejte na servisní knížku. Měla by ji mít každá ojetina, protože obsahuje důležité informace o údržbě. Klidně kontaktujte servisy, které jsou v knížce uvedené, a zjistěte, jestli tam auto skutečně bylo.
Poznat, že najeté kilometry u auta na tachometru nesedí, je ale pro laika opravdu těžké. Podvodníci často vybírají vozy, které na první pohled nevypadají opotřebovaně. A když je nějaký díl nápadný, jednoduše ho vymění – investice do takové úpravy v řádu pár tisíců se jim vždy vyplatí.
Proto je dobré porovnat uvedené kilometry s dalšími údaji o autě. Vhodným způsobem, jak zjistit najeté kilometry, je prověřit VIN kód auta. Jedná se o jedinečné identifikační číslo vozidla, které obsahuje historii auta. Tak zjistíte počet kilometrů, ale i to, jestli auto nebylo havarované nebo kradené.
Jak ověřit najeté kilometry podle VIN kódu?
VIN kód sám o sobě neukazuje aktuální stav tachometru, ale poskytuje přístup k historickým záznamům – například z STK, evidenčních kontrol nebo servisních záznamů.
Kromě toho může zjistit, zda je nebo bylo auto evidované jako taxi nebo zda má záznamy o nehodách z oficiálních zdrojů. To jsou informace, které byste měli porovnat s uvedeným počtem najetých kilometrů – ty totiž ani zde nemusí být skutečné.
Pozor si dejte i na historii auta. Pokud havarované auto bývalý majitel opravoval třeba v garáži mimo autorizované servisy, informace o nabourání se v databázích nemusí vůbec objevit.
VIN kód nám tedy nemusí říct skutečně najeté kilometry, ani neprozradí zamlčené havárie. Stále se však ve většině případů jedná o užitečný zdroj informací. Najeté km podle VIN kódu zjistíte snadno.
- Najděte VIN kód na rámu dveří, čelním skle nebo v technickém průkazu
- Zadejte VIN do online databáze Ministerstva dopravy na kontrolatachometru.cz. Další velkou databázi záznamů ojetých vozidel v Evropě provozuje česká společnost Cebia – ta zjistí i stav km zapsaný v servisu nebo opravy v autorizovaném servisu.
- Porovnejte údaje ze záznamů s číslem na tachometru vozu
Další možnost je například i web sdružení na ochranu vlastníků automobilů SOVA, kde najdete seznam aut, u kterých je podezření na manipulaci s tachometrem.
Pokud v historii záznamů najdete nesrovnalosti, je to celkem jasný signál, že kilometry někdo upravil.
Jak zjistit stav tachometru u nového auta?
U nového auta je kontrola kilometrů jednodušší. Tachometr by měl ukazovat jen nízké hodnoty odpovídající převozu z výroby. Při koupi předváděcího nebo krátkodobě používaného vozu požádejte o dokumentaci, která ukáže jeho historii, a prověřte najeté kilometry i servisní záznamy.
Záruka je koupě nebo pronájem auta od ověřeného prodejce
Pokud nechcete kupovat zajíce v pytli, vsaďte na ověřeného prodejce. V Direct autu nabízíme jen prověřené vozy – a to se zárukou. Chcete si auto jen pronajmou, a to klidně na několik měsíců? Vyzkoušejte službu Birne. Nemusíte řešit najeté kilometry, prostě si auto objednáte a jezdíte. Pokud si s novým vozem sednete a budete v něm chtít jezdit dál, můžete si ho jednoduše odkoupit.
Úspěšně zakoupeno? Nezapomeňte na povinné ručení
Při koupi ojetého auta je kontrola najetých kilometrů klíčová. Vyhnete se tak nepříjemným překvapením a výdajům za údržbu a opravy. Až budete mít jistotu a klíčky nového auta v rukou, nezapomeňte i na další kroky – evidenční kontrolu na STK a vyřízení povinného ručení. U Directu ho vyřídíte online na pár kliknutí!
Přečtěte si také:
Co dělat, když natankujete benzín místo nafty (nebo naopak)?
Úrazové pojištění do zahraničí a pro řidiče: Mějte na cestách jistotu
Autem po EU: zelenou kartu stačí mít od letoška digitálně. Třeba v appce.
Autor Michal Kárný:
Mám rád texty, které jsou jednoduché, přehledné, odpovídají na všechny otázky a dobře se čtou. Pojišťovnictví není jednoduchý obor. V Directu se proto už od roku 2019 snažím o to, aby lidé, kteří mají zájem, díky mým textům rozuměli tomu, co mají pojištěné a kdy jim pojistka pomůže. Pomáhá mi v tom i novinářská praxe z Brněnského deníku Rovnost, kde jsem začínal jako redaktor, pokračoval jako editor a svoje mediální působení ukončoval jako šéfredaktor.